Manifest Novej Generácie

Ten kto počúva, pozná riešenie

 

Ako zmeniť Slovensko? Počúvaním.

Keď sa obzrieme okolo seba, vidíme, že v našej krajine napriek mnohým zlyhaniam generácie starých politikov stále žijú pracovití a šikovní ľudia. Niektorí pozbierali skúsenosti za hranicami a vracajú sa domov. Videli, že niekde sa ľuďom darí horšie, inde lepšie. Iní sa vrátiť nechcú a my im rozumieme. Obraciame sa najmä na tých, ktorí svoje šťastie túžia hľadať doma. Zaslúžia si preto dostať príležitosť pretvoriť našu krajinu po novom.

Túto krajinu máme radi najmä pre jej ľudí, i keď sami voči sebe vieme byť silno kritickí. Máme ju radi pre jej bohatú prírodu, dejiny a tradície. Čím ďalej od nej sme, tým viac si ich vážime.

Nechceme na ne z diaľky nostalgicky spomínať ako predošlé generácie tých, ktorí museli zo Slovenska utiecť kvôli ekonomickej, či politickej neslobode alebo tá posledná a naša – kvôli beznádeji.

Vďaka prelomovému roku 1989, vybojovanému našimi rodičmi a starými rodičmi dnes máme slobodnú voľbu naše okolie zmeniť tu doma. Chceme ju využiť, aby sme sa našim deťom mohli raz pozrieť do očí. I keď to bude veľmi náročné, vieme, že budeme musieť zapojiť každý náš talent a najmä dokázať presiahnuť naše egá, čo sa starej generácií politikov nepodarilo.

Naša nová generácia teraz nemá zázračné odpovede na všetko. Nechce podľahnúť módnemu sebaklamu rýchlych riešení. Nedovolí si povedať, že už dnes má plán ako zmeniť krajinu. Vie, že najskôr treba počúvať, potom spojiť sily, pripraviť víziu pre Slovensko a nakoniec ju zavádzať do praxe.

Začíname preto inak ako tí pred nami. Poučení ich chybami meníme spôsob zmýšľania. Začíname počúvaním tých, ktorým na našom domove záleží, ktorí tu chcú ostať žiť, pracovať a vychovávať svoje deti. Oni budú dediči tejto krajiny.

 

 

Nová generácia si pýta svoju šancu

Prečo? Lebo jednu vec počujeme už dnes. Čas, keď generácia starých politikov previedla Slovensko od komunizmu k demokracii a z čiernej diery strednej Európy k úspešnému členstvu v EÚ, je už za nami. Dnes nemáme žiaden veľký cieľ, nesnívame žiaden sen.

Neschopnosť posledných vlád ukazuje, že porevolučná politická generácia sa vyčerpala. Chýba jej predstava, ako má Slovensko vyzerať o päť, dvadsať alebo päťdesiat rokov.

Táto politická generácia dnes už iba prešľapuje z nohy na nohu a márne si hľadá miesto v novom rýchlejšom a transparentnejšom svete, kde už neplatia staré, často pokrivené pravidlá a kamarátstva. Arogancia s akou bojuje o prežitie oživuje to najhoršie, čo v našej duši zanechali zhubné totality minulého storočia, tlačí aj slušných ľudí v zúfalstve do náručia rôznych extrémistov a šíri strach.

Súčasní politici a ich neschopnosť dobre vládnuť spôsobili, že krajinou sa šíri rezignácia, ktorá otriasa dôverou v demokraciu ako spôsobom ako u nás riešime spoločenské problémy.

Je čas povedať: ďakujeme, teraz dajte priestor nám. Novej generácií. Našťastie, stále je tu dostatok ľudí, ktorí s týmto nelichotivým stavom chcú niečo urobiť, zmeniť a ukázať, že sa to dá. Dať sebe, aj krajine novú šancu.

 

 

Prečo nová generácia?

Pretože cíti úctu voči svojim rodičom, starým rodičom, vlastným deťom a ďalším generáciám. Váži si ich skúsenosť a počúva ju. Nežije len pre dnešok. Pýta sa aké bude Slovensko v roku 2050.

Pretože nič nemala zadarmo a neverí na falošné istoty. Naučila sa na sebe tvrdo pracovať. Vie, že bez práce nie sú koláče.

Pretože má úctu k poctivému prístupu všetkých, ktorí sa príkladne starajú o naše zdravie, zamestnanie, vzdelanie, či bezpečnosť a vďaka ktorým ešte štát ako-tak funguje.

Pretože vie, že spojením pozitívnych síl pre víziu našej krajiny sa dá dokázať viac ako šírením skepsy a nekonštruktívnej kritiky.

Pretože verí, že verejný záujem presahuje egá nás všetkých.

Pretože verí, že spoločná Európa a transatlantická bezpečnostná poistka je jediným riešením v súčasnej zložitej geopolitickej situácii.

Pretože chce hľadať víziu lepšieho Slovenska počúvaním – má pritom energiu, odvahu a chuť ju naplniť.

Pretože sa nenechá znechutiť a zastrašiť. Nenechá si vziať svoju krajinu a právo na hľadanie svojho šťastia v nej. Chce na Slovensku žiť, pracovať a vychovať svoje deti, aby raz tiež mohli vybojovať svoj generačný zápas. Ten náš nastal práve teraz.