8. máj – Deň víťazstvá nad fašizmom, v Európe známy aj ako Deň víťazstva v Európe, je významným spoločenským sviatkom, kedy si pripomíname koniec éry druhej svetovej vojny a začiatok mierového obdobia na našom kontinente. Tento rok si pripomíname jeho 73. výročie.

 

Nová generácia si bola uctiť tento výnimočný deň uložením vencov na vojnový pamätník na Slavíne a vzdať tak úctu ľuďom, ženám a mužom, ktorí sa nebáli a postavili sa zlu. Hoci väčšina ľudí si 8.-9. mája pripomína víťazstvo nad nacizmom a fašizmom, táto ideológia ako taká pretrváva doteraz. Mladým ľuďom sa tieto významné dni čoraz viac vzďaľujú, neprikladajú im taký náležitý význam, nepamätajú si hrôzy minulého obdobia a preto zabúdajú na nebezpečenstvo skryté v nenávistných ideológiách, akými fašizmus a nacizmus naozaj boli.

 

My v Novej generácii pozeráme do minulosti a snažíme sa z nej poučiť, aby sa história nemusela opakovať a aby sme dokázali k budúcnosti pristupovať zodpovedne. Sme si vedomí toho, že v súčasnej dobe konšpirácií a šírenia neoverených správ internetom je oveľa ťažšie udržať v ľuďoch vedomie pravdy. Dúfame však, a budeme sa vždy snažiť o to, aby ideológie nenávisti neprerástli do ohyzdných rozmerov minulosti a už nikdy neublížili miliónom nevinných ľudí.