Hrad Muráň sa stal cieľom našej vychádzky počas tretieho septembrového predĺženého víkendu. Postavili ho ako kráľovskú strážnu pevnosť v 13. storočí na brale nazvanom Cigánka na okraji Muránskej planiny vo výške 935 m, čo z neho robí tretí najvyššie položený hrad na Slovensku. V rebríčku ho predbehli jedine Liptovský a Znievsky hrad.

Takmer hodinový výstup k nemu je lemovaný náučným chodníkom a aj vďaka piatemu stupňu ochrany národného parku, sa nám podarilo stretnúť salamandru škvrnitú, či z diaľky pozorovať medveďa.

V súčasnosti sa na mieste bývalej protitureckej bašty nachádzajú zrúcaniny, ktoré len krátkou informačnou tabuľou pripomínajú slávnu históriu tohto miesta. Na hrade prebiehajú rekonštrukčné práce, ktoré sa snažia zachrániť aspoň to málo, čo sa dodnes zachovalo.

Po ústupe ranného dažďa nás na vrchole prekvapilo žiariace slnko a bledomodrá obloha, takže výhľady do širokého okolia boli pre nás prijemnou odmenou.

Škoda, že je oblasť Muráňa je stále (turisticky) neobjaveným miestom. Je to krásny kraj s obrovským potenciálom, na ktorý môžeme byť právom hrdí.