Aj táto otázka zaznela počas diskusie vo štvrtok 7. decembra, ktorú organizovala Nová generácia v spolupráci s Hanns Seidel Stiftung. O pochybnej práci konšpiračných médií sa v poslednej dobe diskutuje pomerne často. Mnohí novinári navštevujú stredné školy, kde študentom približujú svoju prácu. Niektoré médiá dokonca vytvárajú špeciálne prílohy, ktoré distribuujú verejnosti. Prečo však čitatelia alternatívy takýmto médiám veria a naopak, spochybňujú prácu štandardných novinárov?

 

Hostia diskusie – zakladateľka webu omediach.com Miroslava Kernová, šéfredaktor jedného z najčítanejších spravodajských webov na Slovensku Peter Bárdy a Lukáš Fila, šéf vydaveľstva N Press, ktoré vydáva Denník N – sa počas debaty snažili priblížiť ich prácu so zdrojmi, či to, čo znamená byť podľa nich dôveryhodné médium.

 

 

Na príkladoch uniknutých správ, na ktoré médiá upozornil kontroverzný podnikateľ Marián Kočner či spisu Gorila, hostia polemizovali aj o tom, kedy a za akých okolností novinári uverejňujú podobné informácie, koľko zdrojov potrebujú na overenie a prečo treba byť pre zdroj dôveryhodný. Môže byť novinár úplne objektívny? Asi nie, zhodujú sa. Na druhej strane sa treba držať faktov a vedieť ich podložiť v nutnom prípade, aj keď sú prezentované na základe informácií “z anonymného zdroja”.

 

Nová generácia sa téme, ktorá sa ukazuje ako prakticky nevyčerpateľná, plánuje venovať aj v budúcnosti v ďalších diskusiách. Všetkým zúčastneným ďakujeme za cenný feedback