Ten kto počúva, pozná riešenie.

Pri našich výjazdoch naprieč Slovenskom sme sa držali práve tohto hesla. Za posledné týždne sme viackrát obehli našu malú, ale krásnu krajinu. Skutočne máme byť na čo hrdí. Od unikátnych tradícii, cez ohromujúcu prírodu až po moderné a inovatívne firmy, ktoré prerazili v zahraničí. Stretli sme sa so stovkami skvelých ľudí. Ale hlavne, počúvali sme, čo si myslia o Slovensku a aké nápady na riešenia v regiónoch majú.

Po asi dvadsiatich stretnutiach v regiónoch môžeme konštatovať, že nápadov na riešenie regionálnych problémov je mnoho. Jediným problémom je, že stará politická elita akosi zabudla nás, ľudí v regiónoch, počúvať. A to je veľká škoda.

Aj napriek mnohým zlyhaniam súčasnej starej generácie politikov v našej krajine žije mnoho pracovitých a šikovných ľudí. Veľa z nich zbieralo skúsenosti v zahraničí, najmä v krajinách, v ktorých systém funguje. V krajinách, kde mladým ľuďom systém ponúka príležitosti a nie prekážky. V krajinách, v ktorých ľudia za to, že platia dane dostanú od štátu kvalitné služby. Za svoju prácu adekvátnu mzdu aj vďaka dobrému podnikateľskému prostrediu a kvalitnému školstvu. Dobrú zdravotnú starostlivosť namiesto predražených CT-ečiek. A hlavne kľudný život bez toho, aby sa museli študenti postaviť a ísť proti korupcii pochodovať do ulíc.

Áno, takéto krajiny skutočne existujú a áno, väčšina z nich neprešla desaťročiami socializmu, ktorý zanechal v ľuďoch hlbokú ryhu, ktorej sa niekedy nevieme zbaviť dodnes. Ale úprimne, od zmeny režimu prešlo už mnoho rokov. Utiekať sa k tejto výhovorke už nestačí. Treba začať pracovať. Pracovať na zmene, zmene nás samých. A zmene našej krajiny.

V regiónoch sme sa stretli s desiatkami až stovkami šikovných a úspešných ľudí, ktorí s týmto nelichotivým stavom chcú niečo robiť a ukázať, že sa to dá. Že sa dá dať sebe aj krajine novú šancu.

Aj preto sme sa po stretnutiach v regiónoch zhodli na tom, že najskôr treba počúvať, potom spojiť sily, pripraviť víziu pre Slovensko a nakoniec ju zavádzať do praxe.

Ak aj Ty patríš medzi ľudí, ktorí majú čo našej malej, ale hrdej krajine čo ponúknuť, napíš nám a radi sa s tebou stretneme.