Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili vládny návrh zmeny zákona o bankách, ktorým pripravia o peniaze nás, mladých ľudí, ktorí sa rozhodli zabezpečiť si vlastné bývanie prostredníctvom hypotéky.

 

Vláda SR šetrí na nesprávnom mieste. Na nás, ktorí sme neodišli do zahraničia, ale ostali sme žiť, pracovať a vychovávať svoje deti na Slovensku.

 

Nesúhlasíme s oberaním mladých o peniaze a preto sme o pomoc požiadali Prezidenta SR, Andreja Kisku.

 

_________________________________________________________________________

 

OTVORENÝ LIST PREZIDENTOVI ANDREJOVI KISKOVI

 

Vážený pán prezident,

v mene všetkých mladých ľudí, ktorí si musia zabezpečiť vlastné bývanie prostredníctvom hypotéky, Vás chcem požiadať, aby ste v zmysle čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátili Národnej rade Slovenskej republiky zákon z 12. októbra 2017, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Vážený pán prezident, vďaka doterajšej podpore zo strany štátu platili mladí ľudia nižšie úroky zo svojich hypoték. Mladí ľudia, ktorí si zakladali svoje rodiny a zároveň chceli získať nové bývanie, mohli doposiaľ ušetriť nemalé finančné prostriedky. Systém fungoval relatívne jednoducho a bez väčšej byrokratickej záťaže.

 

Novela zákona z dielne Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorú schválili poslanci NR SR na októbrovej schôdzi parlamentu dňa 12. októbra 2017 zaviedla jednotnú daňovú úľavu vo výške 400 eur, avšak podľa pôvodnej štátnej podpory pre mladých sme v niektorých prípadoch mohli ušetriť násobne viac finančných prostriedkov. Predmetná novela tak do budúcna zhoršuje životné podmienky a dostupnosť bývania pre mladé rodiny. Od Vlády SR žiadame, aby myslela na podporu mladých ľudí a zvýšila štátnu podporu na 1000€.

 

Veríme, že Vám záleží na budúcnosti Slovenskej republiky, v ktorej záujme je, aby mladí zo Slovenska neodchádzali, aby sa naopak v čoraz väčších počtoch vracali, aby si tu zakladali nové rodiny, pracovali, podnikali a spoločne budovali prosperujúcu, zodpovednú a slobodnú Slovenskú republiku v Európskej únii.

 

S úctou,

Tomáš Smutný
predseda Novej Generácie