Včera prebiehalo verejné vypočutie kandidátov na post generálneho riaditeľa RTVS. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby sme už mesiace nesledovali aktivity Andreja Danka, ktoré smerujú k ovládnutiu a spolitizovaniu RTVS.

 

Návrat do čias mečiarizmu?

Sľubujeme, že bude verejne upozorňovať na možnú krádež RTVS, na ktorú si „brúsia zuby“ Andrej Danko a Robert Fico.

Obaja dlhodobo vytvárajú dojem, že RTVS je nefunkčná inštitúcia. Vyčítajú, že jej vysielanie je neobjektívne, že sa nedá pozerať a počúvať. Tvrdia, že spravodajstvo je voči nim zaujaté a že je protislovenské.

Pri týchto slovách sa musíme mať na pozore! Cítiť z nich nepríjemný závan mečiarizmu!! Časť vládnej koalície by najradšej opäť priamo ovplyvňovala všetky nezávislé mediálne kanály a vrátila rozhlas a televíziu do 90-tych rokov!!

 

Pre Fica a Danka fakty neplatia

Slová Roberta Fica a Andreja Danka sú plné lží. RTVS dnes nie je v úpadku! Naopak, za posledných 5 rokov sa zaradila medzi lídrov mediálneho trhu, čo dokazujú aj tieto čísla.

1) Podiel RTVS na trhu vzrástol od roku 2012 o 47%!

2) Vnímanie objektivity spravodajstva stúplo za päť rokov z 11,3% na 24% a z pohľadu objektívnosti mu patrí delené prvé miesto medzi slovenskými televíziami!

3) Kvalitné a objektívne spravodajstvo má pozitívny dopad aj na sledovanosť a Správy RTVS zaznamenali nárast na trhu z 8,6 percenta na 18,5 percenta.

4) A čo je najdôležitejšie, RTVS ako jedna z mála verejných inštitúcií hospodárila od roku 2012 s rozpočtovým prebytkom. Nemuseli sme sa preto skladať na jej dlhy tak ako iným inštitúciám.

 

Spolitizovanie RTVS?

Nárast sledovanosti sa prejavuje aj v rastúcom záujme o ňu. Ak občania sledujú a veria RTVS, majú vládne strany nutkanie spolitizovať ju, ukradnúť ju verejnosti a prispôsobiť si ju vlastným záujmom. Či už zo strachu, že upozorňuje na ich zlyhania alebo kvôli túžbe ovládnuť silné médium a pomocou propagandy prezentovať vlastné populistické heslá.

Funkčná demokracia potrebuje nezávislé verejnoprávne média. A preto nesmieme ostať ľahostajní. Ak im túto krádež dovolíme, prídeme o nezávislý a objektívny zdroj informácií a najbližšie roky budeme musieť sledovať štátnu propagandu riadenú z najvyšších miest slovenskej politiky.

Vyzývame Roberta Fica a Andreja Danka, nekradnite nám verejnoprávnu RTVS