Zníženie hodnoty majetku kraja, pochybné tendre či neefektívne využite finančných prostriedkov – to sú hlavné témy, ktorým sa venovala Nová Generácia na tlačovej konferencii zvolanej 25. júla do Banskej Bystrice.

 

O predvolebných klamstvách, nesplnených a nesplniteľných sľuboch, straníckom klientelizme a rodinkárstve vzťahujúcom sa k Mariánovi Kotlebovi už vieme, no tentoraz sme pána Kotlebu v Banskej Bystrici priblížili ako „zlého hospodára“ neschopného riadiť krajskú samosprávu.

 

Priamo pod oknami predsedu Ľudovej strany Naše Slovensko sme priniesli niekoľko príkladov o jeho nezodpovednom správaní a neschopnosti efektívne hospodáriť a riadiť krajskú samosprávu.

 

Konkrétnymi príkladmi sme poukázali, že Banskobystrický kraj pod rukami súčasného župana chradne a upadá a už vôbec nenapĺňa predvolebné očakávania.

 

Predstavujeme vám štyri hlavné body tlačovej konferencie:

  1. Znižujúca sa hodnota majetku Banskobystrického samosprávneho kraja
  2. Peniaze určené pre nás, občanov BBSK sú použité na kampaň jeho strany a na protidemokratickú propagandu
  3. DSS Slatinka – príklad zlého hospodárenia Mariána Kotlebu

 

1) Znižujúca sa hodnota majetku Banskobystrického samosprávneho kraja

 Už pomaly štyri roky sa na Slovensku u niektorých ľudí živí mýtus, že Marián Kotleba je dobrý hospodár, ktorý sa príkladne stará o Banskobystrický kraj. Opakovane sa to snaží dokázať tým, že je to práve on, kto znížil dlh krajskej samosprávy.

No pravda je však niekde úplne inde. V porovnaní s jeho predchodcom stúpli daňové príjmy kraja – výnosy z daní, ktoré dostalo BBSK zo štátneho rozpočtu – o 84 milión eur, avšak na zníženie daní dlhu použil len 22 miliónov.

Kde sú zvyšné peniaze údajne „dobrého hospodára“?

 

A to nie je všetko!

 

Marián Kotleba v úrade predsedu BBSK svojimi rozhodnutiami spôsobil pokles hodnoty majetku kraja zo 167,75 miliónov na 162,75 milióna eur! Teda hodnota nášho spoločného krajského majetku sa znížila o 5 miliónov eur a to vďaka neschopnosti a nezodpovedným rozhodnutiam „dobrého hospodára“ Mariána Kotlebu!

 

2) Peniaze určené pre nás, sú použité na jeho kampaň a propagandu

Premrhal 10 miliónov eur a následne Naše peniaze použil na svoju kampaň.

Dobrý hospodár by sa o obyvateľov a majetok kraja  staral počas celého obdobia a nie len pred voľbami.

Dobrý hospodár by systematicky a efektívne investoval do majetku kraja a zvyšoval tak jeho hodnotu a nie naopak!

Dobrý hospodár by určite štyri roky neukladal spoločné peniaze „do ponožky“, aby ich pár mesiacov pred voľbami slávnostne vytiahol a pochybným tendrom na opravu ciest nepridelil zvláštnym firmám 15 zákaziek v celkovej hodnote 9,8 milióna eur.

Je teda  Marián Kotleba naozaj dobrým hospodárom?

 

3) DSS Slatinka – príklad zlého hospodárenia Mariána Kotlebu

Namiesto siedmich budov jedna

Domov sociálnych služieb Slatinka sa už 10 rokov snaží začleniť do spoločnosti postihnuté deti, o ktoré sa stará. Chcelo ich umiestniť do domov v centre Lučenca, kde by mali viac slobody, viac zodpovednosti a tým lepšiu šancu začleniť sa do spoločnosti.

Následne DSS Slatinka vypracoval projekt, ktorý podporil svojim spolufinancovaním  vo výške 120 tisíc € BBSK. V tomto okamihu nebolo potrebné už nič iné ako podpis predsedu BBSK, ktorým sa po voľbách 2013 stal Marián Kotleba.

 

Čo sa nakoniec stalo ?

Súčasný župan odmietol podporiť projekt, v ktorom kraj mohol získať zo zdrojov Európskej únie 2,3 mil € a poskytnúť spoluúčasť kraja vo výške cca. 120 tisíc eur, ktorý by umožnil rekonštrukciu celkovo 7 budov.

Ako dôsledok jeho rozhodnutia nasledovala už neodkladná investícia vo výške približne 114 tisíc EUR, ktorú kraj musí vynaložiť LEN na jednu z budov DSS Slatinka na Ul. Dr. Vodu v Lučenci!

Výsledok jeho úradovania v kraji najlepšie vystihujú fotky interiéru budovy DSS, v ktorom bývali postihnuté deti dovtedy, kým ich odtiaľ nevyhodila hygiena.

Nebyť neschopnosti Mariána Kotlebu,  mohol BBSK s podporou eurofondov opraviť sedem budov v majetku banskobystrického kraja, teda nášho majetku. Svojou neschopnosťou môže teraz za tú istú sumu opraviť len jednu budovu. Aj to len čiastočne.

Marián Kotleba je ukážkovým príkladom politika, ktorý sľubuje „zmenu systému“, no v skutočnosti nie je schopný zodpovedne riadiť ani len jeden, nanešťastie práve náš Banskobystrický samosprávny kraj.


Je ukážkovým príkladom politika starej generácie. Politika, ktorý zneužíva svoje postavenie  aby sa postaral a zamestnal „svojich ľudí“, členov strany, jej podporovateľov a príbuzných.

Politika, ktorý uprednostňuje záujmy politickej strany pred obyvateľmi samosprávneho kraja.

Politika, ktorý vždy pred voľbami sľubuje „vzdušné zámky“ ale nakoniec iba hľadá výhovorky vlastnej neschopnosti a nezodpovednosti.

Nielen jeho názory na našu minulosť, ale aj jeho kroky smerom k našej budúcnosti poškodzujú náš kraj, ľudí ktorí v ňom žijú a v konečnom dôsledku poškodzuje záujem celej našej krajiny.