Blog

24 sep
0

Robert Mistrík, prezident novej generácie

Slovenská politika bytostne potrebuje nový impulz. Generácie politikov, ktorí sa podieľali na správe vecí verejných spôsobili, že mnohí rezignovali na demokratické princípy. Klientelizmus a korupcia sa rozbujneli natoľko, že sa stali faktickým synonymom politiky.

Politická mafia, o ktorej sme si mysleli, že vyhynula spolu s ostatnými neduhmi mečiarizmu, znovu ožíva a siaha až do najvyšších priečok politiky. Niet divu, že spolu s ňou sa ožívajú nostalgické spomienky na nedemokratické režimy 20. storočia.

Slovensko dnes – viac než kedykoľvek predtým – potrebuje, aby sa do politiky vrátili slušnosť, poctivosť a rozum. Potrebujeme takého prezidenta, ktorý svojimi skúsenosťami ukáže, že vie, čo je zodpovednosť, ako dosiahnuť prosperitu a aký je význam a cena slobody.

Nová Generácia dáva priestor mladým, ktorí chcú budovať európske Slovensko. Podporuje novú generáciu politikov, ktorí majú víziu zodpovedného, prosperujúceho a slobodného Slovenska.

Robert Mistrík, je prezidentom novej generácie. Nová Generácia stojí za Robertom Mistríkom, novým prezidentom Slovenskej republiky.

Viac
17 sep
0

Robili sme prieskum: Čo aktuálne najviac trápi Slovensko

 

Nová Generácia od začiatku roka intenzívne zbierala (prostredníctvom mobilnej aplikácie) názory občanov Slovenskej republiky o kvalite ich života a o tom čo považujú za najproblémovejšie oblasti súčasnosti. Dáta boli zbierané vo všetkých krajoch SR, na výjazdoch v mestách.

 

Z výsledkov je zrejmé, že občanov naprieč Slovenskom najviac trápi:

  1. korupcia a nízka miera transparentnosti,
  2. slabá podpora mladých rodí a nekvalita školstva,
  3. nízke mzdy,
  4. nefungujúce úrady a verejná správa,
  5. nedostupné bývanie pre mladých a
  6. celkovo zlá infraštruktúra.

 

Viac než 66 % opýtaných považuje za absolútne nedostatočnú podporu mladých rodín a tiež to akým spôsobom pristupujú štát a samosprávy k výstavbe štartovacích bytov pre mladé rodiny. Napriek rokmi deklarovaným vyjadreniam o dôležitosti riešenia demografickej krízy občania necítia žiadne pozitívne zmeny v prístupe politikov, ktoré by sa prejavili v aktívnej podpore rodinnej politiky.

Dlhodobým problémom je zhoršujúca sa kvalita vzdelávania. Okrem objektívnych výskumov (napr. OECD), ktoré ukazujú, že slovenskí študenti vo vedomostiach výrazne zaostávajú za zvyškom vyspelého sveta, z výsledkov výskumu Novej Generácie vychádza, že s kvalitou slovenského školstva nie sú spokojníani občania Slovenska. Za úplne nedostatočné ho považuje 27 % a za nedostatočné 37 % respondentov.

O niečo pozitívnejšie výsledky sú v prípade vnímania kvality pracovného trhu. V tomto smere – v oblasti, v ktorej prebehli najvýraznejšie reformy – väčšina respondentov (51 %) považuje vníma kvalitu pracovného trhu ako dobrú, ba časť z nich až za výbornú.

Slovenská republika(za pomoci fondov a výziev) za ostatné roky preinvestovala niekoľko miliónov eur na digitalizáciu a skvalitnenie služieb štátu(štátnej a verejnej správy). Navzdory tomu, že sa poskytnuté prostriedky nenávratne minuli, občania nepociťujú žiadnu zmenu. Ba naopak, štát a štátne služby vnímajú ako minimálne inovatívne. Za úplne nedostatočné či nedostatočné ho považuje až 80 % opýtaných.

Podobne negatívne vnímajú respondenti podporu športu. Tri štvrtiny opýtaných vyjadrilo názor, že táto je úplne nedostatočná (46 %) alebo nedostatočná (32 %).

 

 

Výsledky prieskumu nálad naprieč našou vlasťou vyznievajú depresívne. Vykazujú všeobecne zdieľanú realitu, rastúcej nespokojnosti občanov rôznych generácií s tým, ako spravuje štát súčasná generácia politikov. Ignorovaním existujúcich problémov, absenciou politických vízií a podkopávaním základný hodnôt demokracie fakticky otvára priestor pre nebezpečné alternatívy a podporuje nostalgiu za minulým režimom.

Sme presvedčení o tom, že je najvyšší čas zmeniť to. Nastal čas pre prijatie životaschopnej a realistickej iniciatívy za naše generácie. Programu a politiky, ktoré zvrátia aktuálny vývoj a vytvoria priestor pre zodpovednosť, slobodu a prosperitu.

 

Nová Generácie je celoslovensky pôsobiaca iniciatíva aktívnych ľudí, ktorí nie sú spokojní so súčasným stavom na Slovensku.  Sme iniciatíva 30-tnikov a 40-tnikov, ktorí zbierali svoje skúsenosti na Slovensku aj v zahraničí, ale vrátili sa späť pomôcť k zmene v našej krajine. Viac informácií na www.novageneracia.sk

Viac
11 máj
0

Uctili sme si Deň víťazstva nad fašizmom

8. máj – Deň víťazstvá nad fašizmom, v Európe známy aj ako Deň víťazstva v Európe, je významným spoločenským sviatkom, kedy si pripomíname koniec éry druhej svetovej vojny a začiatok mierového obdobia na našom kontinente. Tento rok si pripomíname jeho 73. výročie.

 

Nová generácia si bola uctiť tento výnimočný deň uložením vencov na vojnový pamätník na Slavíne a vzdať tak úctu ľuďom, ženám a mužom, ktorí sa nebáli a postavili sa zlu. Hoci väčšina ľudí si 8.-9. mája pripomína víťazstvo nad nacizmom a fašizmom, táto ideológia ako taká pretrváva doteraz. Mladým ľuďom sa tieto významné dni čoraz viac vzďaľujú, neprikladajú im taký náležitý význam, nepamätajú si hrôzy minulého obdobia a preto zabúdajú na nebezpečenstvo skryté v nenávistných ideológiách, akými fašizmus a nacizmus naozaj boli.

 

My v Novej generácii pozeráme do minulosti a snažíme sa z nej poučiť, aby sa história nemusela opakovať a aby sme dokázali k budúcnosti pristupovať zodpovedne. Sme si vedomí toho, že v súčasnej dobe konšpirácií a šírenia neoverených správ internetom je oveľa ťažšie udržať v ľuďoch vedomie pravdy. Dúfame však, a budeme sa vždy snažiť o to, aby ideológie nenávisti neprerástli do ohyzdných rozmerov minulosti a už nikdy neublížili miliónom nevinných ľudí.

 

Viac
04 máj
0

Ako reštartovať našu krajinu?

V uplynulých dvoch týždňoch bola Nová generácia organizátorom diskusií z názvom Ako reštartovať systém. Diskusie sa uskutočnili v piatich krajských mestách Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici, Prešove a v Košiciach. Naše pozvanie prijali osobnosti z regiónov, odborníci, novinári, organizátori pochodov ale aj traja predsedovia samosprávnych krajov.

Hlavnou témou diskusií boli udalosti posledných dvoch mesiacov, ktoré postavili celé Slovensko na nohy. Ukázalo sa, že ľudia nie sú spokojní s momentálnym stavom v slovenskej politike a žiadajú zmenu. Diskutovali sme teda o tom ako znova nakopnúť systém a vrátiť ľuďom vieru v tento štát.

V diskusii na túto tému sa naši rečníci zhodli na jednom, tento štát nie je v poriadku a treba sem vrátiť slušnosť.  Masové pochody, ktoré boli od Nežnej revolúcie druhými najpočetnejšími dokázali vyvolať tlak aj na najvyšších politikov. Ich výsledkom bolo odvolanie premiéra Róberta Fica, pád Kaliňáka a najnovšie aj policajného prezidenta Tibora Gašpara. To však na nastolenie novej kultúry v spoločnosti nestačí. Slovensko sa potrebuje očistiť od korupcie a mafiánskych praktík. Potrebuje reformy a politikov, ktorí sú odhodlaní  ho meniť.

V Novej generácii veríme, že našu krajinu čaká napriek ponurým časom lepšia budúcnosť a že na Slovensku je ešte dostatok ľudí s dobrým úmyslom, ktorí chcú Slovensko posúvať vpred.

Viac
01 mar
0

Odovzdanie verejnej výzvy ministerke spravodlivosti

Presne o rok, 16. februára 2019 skončí mandát deviatich sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky, vrátane jej predsedníčky Ivety Macejkovej a preto sme vyzvali predsedu Vlády SR a ministerku spravodlivosti, Luciu Žitňanskú, aby prestali s politikárčením a aktívne prispeli k zachovaniu demokratického charakteru štátu.

 

Verejnú výzvu sme pripravili, ako zodpovední občania Slovenskej republiky, pretože  si uvedomujeme reálnu hrozbu ohrozenia ústavnosti našej krajiny.

 

Média a súčasní politici síce pred pár mesiacmi hovorili o potrebe reformy spôsobu voľby a menovania sudcov ÚS, tak aby sme sa v budúcnosti vyhli politizácii ústavného súdu a zablokovania jeho funkčnosti

 

V ostatnom čase akútnu hrozbu ústavnej krízy zatienili špekulácie o tom, že premiér Robert Fico uvažuje o politickej trafike v podobe funkcie predsedu ÚS SR.

 

Nová Generácia odmieta to, aby sa zo svedomia a piliera ústavnosti stalo politické odkladisko. Sme presvedčení o tom, že v prípade, že sa ministerka spravodlivosti aktívne chopí svojich kompetencií a vypočuje názory a návrhy renomovaných odborníkov z oblasti práva, ešte stále je dostatok času pripraviť návrh zákona, ktorý zabezpečí nezávislosť ústavného súdu. Pretože, kde je vôľa, tam je cesta.

 

 

Verejná výzva vláde a ministerstvu spravodlivosti, aby riešili akútnu hrozbu ústavnej krízy

 

Vážený pán predseda vlády, Vážená pani ministerka,

 

ako občania Slovenskej republiky, ktorí si uvedomujú zodpovednosť za budúcnosť a charakter demokracie a právneho štátu na Slovensku, vás verejne vyzývame a žiadame, aby ste váhou vášho postavenia zabránili hrozbe znefunkčnenia Ústavného súdu Slovenskej republiky.

 

Presne o rok, 16. februára 2019, sa skončí funkčné obdobie deviatim sudcom Ústavného súdu Slovenskej republiky a tým sa de iure stane tento najvýznamnejší orgán ochrany ústavnosti, ktorý je srdcom a svedomím právneho štátu, nefunkčným.

 

Súčasný spôsob voľby a menovania sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky sa z viacerých hľadísk neosvedčil. Systém voľby nie je imúnny voči politickým vplyvom, ktoré ohrozujú jeho nezávislosť a súčasne ani nevyžaduje adekvátnu odbornosť kandidátov, ktorí z pozície ústavných sudcov budú niesť na svojich pleciach zodpovednosť za ústavnosť, demokraciu a právny štát. Na sudcov ústavného súdu a ich výber sa musia klásť prísne podmienky, keďže oni sú základným pilierom, na ktorom stojí fungovanie právneho štátu.

 

Vážený pán predseda vlády, Vážená pani ministerka, verejne vás žiadame, aby ste sa aktívne zapojili do prípravy legislatívnych zmien, ktoré v budúcnosti nedovolia spolitizovať a znefunkčniť Ústavný súd Slovenskej republiky. Žiadame vás, aby vláda Slovenskej republiky v súčinnosti s významnými zástupcami odbornej verejnosti a váhou svojho politického vplyvu pripravila a presadila taký návrh riešenia, ktorý zabráni hroziacej ústavnej kríze.

 

 

 

 

 

 

Viac
12 feb
0

Kde sa nachádza a kam smeruje slovenské školstvo?

 

Začiatkom februára sme spoločne v Goetheho inštitúte diskutovali o školstve, konkrétne o tom slovenskom. Spolu s predsedom Novej Generácie Tomášom Smutným, Vladom Burjanom (odborníkom na školstvo) a Soňou Koreňovou, absolventkou programu Teach for Slovakia, sme sa bližšie pozreli na stav nášho školstva a jeho nedostatkov. Naši hostia sa jednohlasne zhodli, že slovenské školstvo sa nenachádza v ideálnom stave a je veľmi dôležité ho stále zlepšovať a téme vzdelávanie sa aktívne venovať.

 

Podľa vyjadrení našich hostí je potrebné pretransformovať školstvo z obyčajného memorovania, na školstvo vyhľadávajúce talenty a rozvíjajúce žiakov a študentov v ich silných stránkach. Zároveň hostia vyjadrili súhlas s myšlienkou rušenia časti vysokých škôl so slabými výsledkami.

 

Reforma školstva by sa mala stať jednou z hlavných a nosných tém,  na  ktorej by  Slovensko malo začať pracovať. Budúcnosť našej krajiny vidíme vo vzdelanej spoločnosti, a práve tá závisí od kvality našich univerzít.  Naši hostia pomenovali konkrétne problémy, vyjadrili sa k možným riešeniam a spomenuli ich osobné skúsenosti z oblasti vzdelávania. Okrem toho nám Tomáš Smutný poskytol pohľad na tento problém aj z pozície zamestnávateľa.

 

Tému vzdelávania na Slovensku považujeme za extrémne dôležitú. Potrebujeme vzdelanú spoločnosť, ktorá je budúcnosťou našej krajiny a dokáže Slovensko posunúť dopredu.

Viac
12 jan
0

Otvorený list pre RTVS

Vážený pán riaditeľ RTVS, Jaroslav Rezník,

 

po nedávnych predchádzajúcich zmenách, týkajúcich sa zrušenia a obsahových zmien niektorých relácií RTVS si Vám dovoľujem v mene Novej Generácie, združeniu ľudí ktorým nie je ľahostajný osud Slovenska a zastupujúcich tisícky občanov, zaslať otvorený list so žiadosťou o ich opätovné zaradenie do programu verejnoprávnej televízie, prípadne upusteniu od avizovaných zmien, týkajúcich sa ich autorov. Dočasné zrušenie poslednej televíznej investigatívnej relácie Reportéri a zmeny v autorskom zložení relácie Dejiny.sk vysielanej na Rádiu Regina považujeme za nesprávne rozhodnutia nezhodujúce sa s názormi a požiadavkami občanov, ktorých záujmy tieto relácie častokrát reprezentovali a obhajovali. Sme presvedčení, že verejnoprávna televízia a rozhlas Slovenska financovaný z verejných zdrojov a daní nás občanov, by mala reflektovať verejný záujem. Obávame sa, že tieto zmeny boli vykonané po tlaku niektorých vládnych politických predstaviteľov, čo považujeme za zásadné ovplyvňovanie základných demokratických princípov v našej krajine.

 

Zároveň vyjadrujeme obavu, že RTVS je na ceste k jej spolitizovaniu. Na túto obavu sme už upozorňovali koncom mája roku 2017, počas samotného verejného vypočúvania kandidátov na post, ktorý práve zastupujete. Taktiež sa domnievame, že práve tieto zmeny môžu byť počiatkom „zoštátnenia“ RTVS a v budúcnosti môžu slúžiť ako nástroj ovplyvňovania verejnej mienky prostredníctvom vládnych politických špičiek.

 

Úprimne veríme, že aj tentokrát Vám tlak a názory občanov nebudú ľahostajné ako tomu bolo po podpísaní škandalóznej zmluvy s agentúrou Sputnik News počas Vášho pôsobenia v TASR a žiadostiam s podobným obsahom v krátkom čase vyhoviete.

 

S úctou a pozdravom,
Martin Jesenko

Viac
04 jan
0

Sú slovenské médiá dôveryhodné?

Aj táto otázka zaznela počas diskusie vo štvrtok 7. decembra, ktorú organizovala Nová generácia v spolupráci s Hanns Seidel Stiftung. O pochybnej práci konšpiračných médií sa v poslednej dobe diskutuje pomerne často. Mnohí novinári navštevujú stredné školy, kde študentom približujú svoju prácu. Niektoré médiá dokonca vytvárajú špeciálne prílohy, ktoré distribuujú verejnosti. Prečo však čitatelia alternatívy takýmto médiám veria a naopak, spochybňujú prácu štandardných novinárov?

 

Hostia diskusie – zakladateľka webu omediach.com Miroslava Kernová, šéfredaktor jedného z najčítanejších spravodajských webov na Slovensku Peter Bárdy a Lukáš Fila, šéf vydaveľstva N Press, ktoré vydáva Denník N – sa počas debaty snažili priblížiť ich prácu so zdrojmi, či to, čo znamená byť podľa nich dôveryhodné médium.

 

 

Na príkladoch uniknutých správ, na ktoré médiá upozornil kontroverzný podnikateľ Marián Kočner či spisu Gorila, hostia polemizovali aj o tom, kedy a za akých okolností novinári uverejňujú podobné informácie, koľko zdrojov potrebujú na overenie a prečo treba byť pre zdroj dôveryhodný. Môže byť novinár úplne objektívny? Asi nie, zhodujú sa. Na druhej strane sa treba držať faktov a vedieť ich podložiť v nutnom prípade, aj keď sú prezentované na základe informácií “z anonymného zdroja”.

 

Nová generácia sa téme, ktorá sa ukazuje ako prakticky nevyčerpateľná, plánuje venovať aj v budúcnosti v ďalších diskusiách. Všetkým zúčastneným ďakujeme za cenný feedback

Viac
21 nov
0

MOVE 2017: Ako posunúť Slovensko k európskemu štandardu?

13. novembra sa konal už tretí ročník festivalu MOVE, ktorý na jedno miesto priviedol stovku mladých ľudí a odborníkov s rôznym zameraním aby spoločne diskutovali a prinášali inovatívne myšlienky pre Slovensko. Rok 2017 priniesol pre festival MOVE niekoľko noviniek. Prvýkrát sa zmenil na ideovú konferenciu, kde za okrúhlym stolom diskutovali odborníci rôznych zameraní svoje pohľady na otázky slobody, prosperity a zodpovednosti k Slovensku a Európe.

 

 

Pre návštevníkov konferencie boli otvorené dve panelové diskusie. Prvá z nich  Prečo by malo byť „jadro“ EÚ pre Slovensko zaujímavé?  s  ekonomickým analytikom  Ronaldom Ižipom a tajomníkom Republikovej únie zamestnávateľov Martinom Hoštákom.  V druhej diskusii Ako posunúť Slovensko k európskemu štandardu? diskutoval Rastislav Káčer (chairman GLOBSEC) a  Jozef Bátora (politológ Univerzity Komenského). V oboch diskusiách malo publikum možnosť hostí konfrontovať svojimi otázkami a postrehmi a tak sme sa mali možnosť dostať k rôznym kontroverzným otázkam.

Move>>> je už od roku 2015 jedinečné fórum, ktorého úlohou je pod jednou strechou spojiť mladých ľudí (novú generáciu Slovenska) s najvýznamnejšími osobnosťami verejného života. Jeho bránami za tri roky prešlo už osemsto mladých ľudí a my sa už teraz tešíme na ďalší ročník.

 

Všetky fotky z podujatia nájdete TU – Fotogaléria MOVE 2017.

 

 

Viac
21 nov
0

Ján Lunter: Podporovali sme zmenu k lepšiemu!

Slušní ľudia sa spojili a vyhnali zlého hospodára zo sídla Banskobystrického samosprávneho kraja. Aj takto by sa dal interpretovať výsledok volieb do VÚC, v ktorom slušný a dobrý hospodár Ján Lunter porazil neschopného a nebezpečného populistu Mariána Kotlebu.

 

Pár mesiacov pred voľbami, v čase, keď sa kandidáti na nových županov ešte len ostýchavo hlásili, ľudia skromnému podnikateľovi Jánovi Lunterovi nedávali veľké šance. Najmä z dôvodu viacerých stredo-pravých kandidátov. Nová Generácia sa ale nebála ozvať a podporiť ho v aktivitách už na začiatku.

 

 

Zorganizovali sme niekoľko spoločných diskusií s občanmi a študentmi. Počas celej kampane sme sa snažili vysvetľovať, prečo Marián Kotleba nie je dobrým hospodárom a snažili sme sa mobilizovať našich priateľov, aby 4.11.2017 išli k volebným urnám a dali hlas slušnej alternatíve.

 

Podarilo sa!

Sme radi, že sme opäť mohli pomôcť zmene k lepšiemu.

 

Všetkým slušným ľuďom, ktorí prišli voliť zmenu, ďakujeme!

 

PS: to, že SMER prehral na plnej čiare a strana Mariána Kotlebu získala na celom Slovensku vo voľbách do VÚC len 2 poslancov, je už len príjemná bodka za odkazom posledných volieb.

Viac
123